Erkeklerde kellik sebepleri ve kullanılan ilaç türleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Erkeklerde kellik sebepleri ve kullanılan ilaç türleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Erkeklerde kellik sebepleri ve kullanılan ilaç türleri

  Reklam  Erkeklerde kellik sebepleri ve kullanılan ilaç türleri

  Forum Alev
  Kelliğin sebebi nedir?

  Erkek tipi dökülme kalıtımsaldır ve genetik oalrak kodlanmış dihidrotestesteron denen hormonun etkilerine hassasiyet sonucu gelişir. Dihidrotestesteron saçın anajen dediğimiz gelişme safhasını kısaltır ve kıl köklerinin küçülmesineneden olur ve böylelikle ilerleyici biçimde saçlar gid erek incelir. Dihidrotesteteronun üretimi 5-alfa redüktaz dediğimiz bir enzim tarafından düzenlenir.

  Saçın gelişim evreleri nelerdir?

  Tüm saç kökleri normal saç döngüsü süreci içinde belirli oranlarda farklı evrelerde bulunurlar. Saç gelişimi aktif ve dinlenme fazlarını içerir. Gelişme periodu anajen faz olarak bilinirve bu süreç 2-6 yıl sürer. Bu evrede kıl kökleri uzun ve derindir ve kalın koyu renkli kıllar bulundururlar. Saçların % 90'ı anajen evrededir.

  Anajen evreden sonra katajen faz dediğimiz birkaç hafta süren geç evresi görülür. Bu evrede kıl kökü büzüşür. Dinlenme fazı veya telojen faz dediğimiz fazda 2-4 ay sürer. Bu sürecin sonunda saçlar yeniden anajen faza geçerler. Telojen fazın sonrasında yeni bir anajen evre başlar, saçlar kökünden ayrılırve dökülür ve yeni saç gelişmeye başlar.

  Dihidrotestesteron vücutta nerelerde bulunur?

  Dihidrotestesteron saçlı deriyi de içermek üzere bir çok dokuda bulunur.

  5-alfa redüctazın vücuttaki görevi nedir?

  5-alfa redüktaz dihidrotestesteron üretimini düzenleyen bir enzimdir. Enzim protein yapıda bir madde olup bir kimyasal reaksiyonu hızlandıran katalizör olarak gören yapar.

  5-alfa redüktazın etkinliği bazı ilaçlar tarafından engellenebilir.

  Erkek tipi dökülmede genetik yapının önemi nedir?

  Erkklerde görülen erkek tipi dökülme genetik olarak belirlenen, dihidrotestestoronun etkilerine daha fazla duyarlık sonucu gelişir.

  Erkek tipi dökülme ne sıklıkta görülür?

  Erkek tipi dökülme tüm yaşam boyunca erkeklerin % 50'sinde meydana gelir. Hastalık farklı popülasyonlarda farklı oranda görülür, bu muhtemelen genetik ile ilgilidir. Beyaz ırkta ellili yaşlarda farklı seviylerde kellik problemi görülürken, Japon ve Çinli gibi ırklarda daha az görülür.

  Erkek tipi saç dökülmesinde hangi ilaçlar kullanılır?

  Günümüzdeki tedavi seçenekler şunlardır:
  • Saç ekimi
  • Kozmetikler
  • Takma saç ve peruk
  • Minoksidil solüsyon
  • Finasterid tablet (Tip II alfa redüktaz inhibitörü) 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Erkeklerde kellik sebepleri ve kullanılan ilaç türleri

  Reklam  Erkeklerin saç dökülmeleri genellikle aileden gene özellikler nedeni ile olmaktadır.Genetik olarak olanların sayısı daha fazla iken bazı durumlarda ilaçların yada çevresel etkenlerin de kelliği neden olduğu düşünülmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kellik sebepleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi