Google Arama Teknikleri

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Arama motorları Bölümünden Google Arama Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZooMaKaLovE
  Üye
  Reklam

  Google Arama Teknikleri

  Reklam  Google Arama Teknikleri

  Forum Alev
  Google’da arama yaptığınızda binlerce sonuç çıkıyor. Kaliteli siteleri ön tarafa çekmek için bazı teknikleri kullanmanız gerekiyor.. İşte bu teknikler için değişik sitelerden bir arşiv oluşturdum.. Haydi Google bey amcayı birlikte inceleyelim..


  “aranan kelime”: en sık kullandığım özelliklerden biri. anahtar olarak yazdığımız kelime birden fazla ise ve kelimelerin yanyana aranmasını istiyorsak kelimeleri iki tırnak arasına almamız yeterli. kelime grubu aramalarına örnek: “zoomakalove”

  istenmeyen kelimeler: arama sonucunda istemediğiniz bir kelime varsa önüne eksi koyarak arama sonucundan dışlayabilirsiniz.
  örnek: saçma -saçma

  define: google bir sözlük gibi de kullanılabilir. bunun için tanımlanmasını istediğiniz kelime ya da kelimelerin önüne define: yazmak. örnek: define: php

  filetype: bu operatör ile google tarafından desteklenen dosya formatlarından herhangi birini seçerek arama yapabilirsiniz. mesela php ile ilgili bir e-kitap arıyorsanız filetype: pdf php

  site: bu operatör ise aramaları belli siteler içinde yapmamızı sağlıyor. google arama teknikleri yazarak frederic kelimesi geçen yerleri sadece zoomakalove üzerinde buluyor.

  veya(or): google aksi belirtilmedikçe arama sonuçlarında girdiğiniz tüm anahtar kelimelerin olduğu sonuçları gösteriyor. eğer sonuçlarda girdiğiniz anahtarların hepsini görmek gibi bir isteğiniz yok ise araya büyük harflerle OR yazın. bunun sonucunda google kelimelerin en az birinin olduğu sayfaları listeliyor. aynı anlamdaki kelimeler ile yapılan aramalarda kullanılabilir.

  cache: bir web sayfasının google’ın belleğindeki versiyonunu görmek için cache: operatörünü kullanabilirsiniz. cache: ve sonra boşluk bırakmadan sayfanın adresini yazarak google’ın önbelleğindeki versiyonun görüntüsünü alabileceğiniz gibi adresten sonra boşluk bırakıp anahtar kelime yazarsanız ayrıca onların renklenmesini de sağlamış olursunuz.
  örnek: cache:www.google.com.tr] google

  allinurl: anahtarın tamamının url içinde aranmasını istiyorsanız kullanmanız gereken operatör allinurl: ‘dir. arama kutucuğuna allinurl:zoomakalove google yazarsanız url içinde hem bildirgec hem de renner kelimeleri geçen sonuçlar çıkacaktır.

  inurl: bu operatör ise allinurl: ‘den farklı olarak girdiğiniz anahtarların tümünün değil sadece kendisinden sonra yazılanın url içinde olmasını yeterli buluyor. yani inurl:zoomakalove renner yazarsanız url içinde zoomakalove ve sayfanın herhangi bir bölümünde renner kelimesi geçen sonuçlar gelecektir. allinurl: ile aynı sonucu elde etmek için her kelimenin önüne inurl: yazmamız gerekir.
  örnek: inurl:zoomakalove inurl:renner

  allintitle: kullanım şekli allinurl: operatörü ile aynıdır. tüm anahtarları sayfanın başlığında arar.
  örnek 1: allintitle:zoomakalove renner

  intitle: kullanım şekli inurl: operatörü ile aynıdır. kendisinden sonra yazılan anahtarı sayfanın başlığında arar.
  örnek 1: intitle:zoomakalove renner
  örnek 2: intitle:zoomakalove intitle:renner 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Google Arama Teknikleri

  Reklam  Herkese iyi geceler, yazacağım en uygun yer burası diye düşündüm,
  Bir sorum olacaktı, google da "parent directory" komutuyla arayarak mp3, e-book,program
  bulunabiliyor.
  Ben de yakın zamanda yeni bir site açtım, ve bu ana dizinlerde arama yaparak,mp3,program,e-book indirmenize izin veriyor ve çok kolaylaştırıyor.
  İnternetten mp3 indirmek yasal değil ama bunun sınırı nedir?
  Benim yaptığım site ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir?
  flv2mp3 ve youtube kombinasyonuyla her müzik mp3 olarak kaydedilebiliyor, bu yapılanlar da yasal mı?

  Sitemin ismini de verebilirim,bakmak isterseniz
  Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

  İyi geceler+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi