Kayalıköy Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Kayalıköy Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Kayalıköy Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Kayalıköy Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Forum Alev
  Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Kayalıköy Barajı Nasıl Oluştuğu Altta Yazıyor
  Bölge genelinde küçük ölçekli olmalarına rağmen sık bir akarsu ağı vardır. Sakarya Ergene Susurluk Meriç ve Biga Çayı bölgedeki başlıca akarsulardır. Bölge’de irili ufaklı bir çok doğal ve yapay göl bulunur. Büyükçekmece Gölü Küçükçekmece Gölü Durusu Gölü İznik Gölü Sapanca Gölü Ulubat Gölü ve Manyas Gölü açık havası olan tatlı su gölleridir. Bunların haricinde özellikle Güney Marmara Bölümü’nde Biga Yarımadası üzerinde sulama amaçlı birçok baraj gölü ve gölet bulunur.
  Büyükçekmece Gölü Marmara Bölgesi’nde Çatalca yöresinin güney kesiminde kıyı gölü.
  Çatalca yöresinden güneye doğru inen derenin (Karasu Delice Çayı) aşağı çığırının yükselen deniz seviyesi altında kalmasıyla koy halinde oluşmuş sonra önü koyun orta kısmında çakıl kum ve kil gibi maddelerin meydana getirdiği bir dil ile tıkanmıştır. Bu dil üzerinde gölü denize bağlayan bir kesinti bulunur ve bunun üzerinden çok gözlü tarihi bir köprü olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü geçer. Büyükçekmece Gölünün Marmara Denizi ile birleştiği yerde Büyükçekmece Barajı yer alır. Baraj ile deniz arasında hafif tuzlu bir göl su odacıkları ve sazlıklar bulunur. Gölde balık da tutulur.
  Uzunluk 7 km Genişlik 2 km Yüzölçümü 11 km2
  Büyükçekmece Barajı İstanbul’da Büyükçekmece Gölü üzerinde içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacıyla 1983-1987 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.Toprak dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.718.000 m3 su yatağından yüksekliği 960 m normal su kotunda göl hacmi 16161 hm3 normal su kotunda göl alanı 4300 km2′dir. Baraj yılda 102 hm3 içme-kullanma suyu sağlamaktadır.
  Küçükçekmece Gölü Marmara Bölgesi’nde İstanbul’da Küçükçekmece ile Avcılar ilçeleri arasında yer alan göl.İstanbul’un 15 km batısında deniz seviyesinde yer alır. Denizden kıyı boyunca taşınan kum ve çakılların meydana getirdiği sığ bir dil ile ayrılır. Ancak bu dil doğu ucunda gölün ayağı olan dere ile kesintiye uğrar. Bu dere gölün fazla suyunu Marmara Denizi’ne boşaltır. Denizin kabardığı zamanlarda da deniz suyunu göle akıtır. Bu sebeple gölün suyu az çok tuzludur. Göle kuzeyden Nakkaş Deresi Sazlıdere ve Ekşinoz suları karışır. Göl bu derelerin birleşik aşağı çığırlarının deniz tarafından kaplanmasıyla meydana gelen bir halicin önünün tıkanması sonucu lagün halini almıştır.
  İstanbul’un banliyö semtleri gölün doğu kenarına kadar gelir. (Küçükçekmece Soğuksu Menekşe Halkalı). Göl ağzının doğusunda (Florya) ve dil üzerinde plaj kuruluşları vardır.
  Uzunluk 10 km Genişlik 6 km Yüzölçümü 16 km2 En büyük derinlik 20 m
  Durusu İstanbul il’inin Avrupa yakasında bulunan bir göl. Durusu yerkabuğunun şekillendiği dönemlerde Karadeniz’de bir koy iken günümüzde alçak bir kumsalla denizden ayrılmış içinde yüzlerce canlının barındığı bir göle dönüşmüştür.Fındık Dere Deli Yunus deresi ve çok sayıda kaynak suyu ile beslenen Durusu’nun 39 km2 su alanı vardır ve en derin yeri 11 metredir.162 milyon m3/yıl su potansiyeli ile İstanbul çevresindeki tatlı su rezervlerinin %22’sine sahiptir. Şehir kullanım suyunun önemli bir bölümünü karşılamaktadır.
  İznik Gölü Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye’nin 5. büyük gölü. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi’nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km² denizden yüksekliği 85 m’dir. Genişliği en dar yerinde 11 km doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km’dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m’dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Garsak Deresi’yle Gemlik Körfezi’ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olmakla birlikte tarlaların sulanması için elverişli değildir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler bağlar meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır.
  Koordinatlar 40.43° K 29.52° D Göl türü Tatlı su Uzunluk 32 km Genişlik 11 km Yüzölçümü298km2 En büyük derinlik 65 m Yüzey rakımı 85 m
  Sapanca Gölü Adapazarı ile İstanbul arasında Kocaeli sınırına yakın bölgede Sapanca ilçesi içinde yer alan bir göldür.Yazın ve kışın seyahat eden yolcuların uğrak noktası olan Sapanca Gölü kıyısında çeşitli balık restoranları ve pansiyonlar bulunur. Kaynağını dağlardan gelen kar suları ve Derbent deresinden alan gölde turna balığı yayın balığı sazan türleri ve alabalık bol miktarda bulunur.
  Uluabat Gölü (Apolyont veya Öka olarak da bilinir) Bursa ilinde bir göldür.13.500 ha alana sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 9 metredir. Kirmasti çayından beslenmekte olup ayrıca Uluabat deresi ile Susurluk Nehri’ne karışır. En derin yeri 4 metre civarında genelinde ise 1-2 metreyi geçmemektedir.Günden güne çevreden ortaya doğru sığlaşmakta olan göl kirli beyaz bir renge sahiptir. Dibi çamurlu bir yapıya sahiptir rüzgarlı havalarda bulanıklaşır.1996 Ocak ayında yapılan sayımda 429.423 sukuşu sayılmıştır. Bu 1970′ten bu tarafa bir gölde sayılan en yüksek sukuşu sayısıdır.
  1996 Sayımına Göre Gözlenen Kuş Türlerinden Bazıları Kuş türü Kuş sayısı
  Karabatak 300 çift
  Alaca Balıkçıl 30 çift
  Kaşıkçı 75 çift
  Küçük Karabatak 1078 adet
  Tepeli Pelikan 136 adet
  Elmabaş Patka 42.500 adet
  Tepeli Patka 13.600 adet
  Sakarmeke 321.550 adet
  Manyas Gölü Balıkesir il sınırları içerisinde bulunan bir göldür.Yüzölçümü 166 km²’dir. Bandırma ve Erdek körfezlerinden 15 km kadar güneyde yeralır. En derin yeri 5 kulacı geçmez. Göl güneyinden Kocaçay’la beslenirken suyunu Karadereyle Susurluk Çayı’na boşaltır. İlkbaharda çevresine yayılarak geniş bataklıklar oluşturur. Manyas Gölü’nden yayın sazan turna balığı ve karides avlanır. Kuzeydoğusunda birçok kuş çeşidinin barındığı Manyas Kuş Cenneti bilim adamları ve turistlerin ilgi noktasıdır.
  Baraj gölleri:Elektrik enerjisi elde etmek sulama yapmak ve içme suyu sağlamak için bazı akarsuların önü bentlerle kesilir. Böylece biriken sular baraj gölünü oluşturmaktadır.

  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kayalıköy Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Reklam  Kayalıköy Barajı bulunduğu bölge itibari le çok sayıda akarsuyun su taşıdığı bir yerdir.Doğal güzellikleri nedeni ile turizm açısından da önemlidir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi