Tahtalı Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ansiklopedi Bölümünden Tahtalı Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Tahtalı Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler

  Reklam  Tahtalı Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler

  Forum Alev
  Tahtalı Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Gerekli Tüm Bilgiler

  Tahtalı Barajı Nasıl Oluştuğu Altta Yazıyor
  Haberler Anında Cebinizde Hürriyet Mobil
  Haberler Anında Bilgisayarınızda Haber Alarmı
  Haber Kaçırmaya Son Hürriyet Mind
  Sitene Haber Ekle Kazan Bumerang
  İZMİR’in içme suyunun yarıya yakınının karşılandığı Tahtalı Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 57.18′e çıktığı, su miktarının da 183 milyon metreküpü aştığı bildirildi.
  Küresel ısınma ve kuraklıkla mücadele eden İzmir’de 2008 yılı zorlu geçti. Yağış rejiminin değişmesi ve yağışların azalması nedeniyle barajlardaki su seviyeleri giderek düşerken, Tahtalı Barajı’ndaki su seviyesi 25 milyon metreküpün altına indi. Barajda sadece 20- 30 günlük su kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008 yılında bu açığı, yeni kuyular açarak kapattı.
  2009 yılında yağışlarla Tahtalı Barajı’ndaki su seviyesi yavaş yavaş yükselirken, 2010 yılının ilk aylarında yüzler iyice gülmeye başladı. Tahtalı Barajı’ndaki aktif doluluk oranı yüzde 57.18′e çıkarken, baraj gölündeki su miktarı da 183 milyon metreküpü aştı. Geçen yıla oranla barajdaki su hacmi ikiye katlanırken, hiç yağmur yağmasa dahi Tahtalı Barajı’nda 15 ay yetecek içme suyu biriktiğine dikkat çekildi.
  Tahtalı Barajı son yağışlarla, 4.5 yıl önceki seviyesini bile geride bıraktı. En son 2005 yılı Temmuz ayında barajdaki su seviyesi 170 milyon metreküpteydi. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) yetkilileri, nisan ayına kadar yağışlı periyodun sürmesini beklediklerini belirtti.
  KOCAOĞLU BARAJA GİTTİ
  2008 Yılı Haziran ayında Tahtalı Baraj Gölü’nde susuzluktan çatlamış toprak üzerinde İzmir’deki kuraklığa dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, yağmurların ardından yine bölgeye gitti. İZSU bürokratları ile bir araya gelerek çalışmaları inceleyen ve Tahtalı Barajı gölünü gezen Başkan Kocaoğlu, oldukça mutlu oldu.
  Başkan Kocaoğlu, 2008 yılında yoğun bir kuraklık yaşadıklarını, alınan önlemlerle İzmirliler’i susuz bırakmadıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Yağışlara rağmen yeni su kaynaklarının yaratılması konusundaki çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. Önümüzdeki yıllarda yaşanması muhtemel kurak dönemler için gerekli tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Gördes Baraj’ından gelecek suyu arıtıp kente vermek için arıtma tesisi yapımına başlıyoruz. Yeni kuyular açmaya devam ediyoruz. Ayrıca Ayrancılar ve Oğlananası yerleşim yerlerindeki boşa akan kaynak sularını Tahtalı Barajı’na aktarıyoruz” diye konuştu.
  Küresel ısınmaya karşı planlı-programlı, geniş çaplı bir çalışma yürüttüklerini ve mevcut içme suyu kaynaklarını korumak için de yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:
  “Bir yandan kente yeni içme suyu kaynakları yaratacak çalışmaları yürütürken, diğer yandan mevcut kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanmak, dış etkenlere ve kirlenmeye karşı korumak zorundayız. Alt yapı yatırımları, arıtma tesisleri, kamulaştırma ve ağaçlandırma gibi çalışmalarla Tahtalı Barajı ve havzasını koruma bandına aldık ve korumaya kararlıyız. Sonbahar aylarında bölgeye 52 bin fidan daha dikeceğiz. Böylelikle Tahtalı Barajı Mutlak Koruma alanında toplam 450 hektar alan ağaçlandırılmış ve 502 bin fidan dikilmiş olacak.”
  turkceyazi.com sitesinden alınmıştır.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Tahtalı Barajı Oluşumu Yapısı Ve Özellikleri İle İlgili Bilgiler

  Reklam  izmirede bulunan ve izmirin içme suyunu karşılayan bu barajın pekte geçmişte durumu iyi değildi 2008 de azalan suyu ile kritik sorunlar yaşatan baraj 2010 yılından sonra düzelmeye başlamıştır+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi