Akdeniz Bölgesi'nde Bulunan Akarsular Ve Göller

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Akdeniz Bölgesi'nde Bulunan Akarsular Ve Göller ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Akdeniz Bölgesi'nde Bulunan Akarsular Ve Göller

  Reklam  Akdeniz Bölgesi'nde Bulunan Akarsular Ve Göller

  Forum Alev
  AKDENİZ BÖLGESİ’NDE BULUNAN AKARSULAR VE GÖLLER (COĞRAFYA KONU ANLATIM

  Bölgedeki akarsular düzensiz rejime sahiptirler. Akarsu rejiminin düzensiz olmasında çeşitli faktörlerin etkisi vardır.

  Bunlar: Bölgede etkili olan Akdeniz ikliminde yağışların çoğu kış aylarında görülür. Yaz ayları ise çok sıcak ve kurak geçer. Bunun sonucu olarak akarsular kışın kabarır, yazın ise kuruyacak seviyeye gelir.

  Bölgede karstik yeryüzü şekillerinin geniş yer tuttuğu görülür. Bunun sonucu olarak, yağışlı mevsimlerde suyun bir kısmı yer altına sızarak akarsuların fazla kabarmasını önler. Yazın ise yeraltı suyunun akarsuya karışarak su seviyesinin alçalmasını az da olsa engellediği görülür.

  Bölgenin en önemli akarsuları: Asi, Seyhan, Ceyhan, Göksu, Manavgat, Aksu ve Dalaman çayıdır.

  Bölge göl bakımından zengindir. Batısında tektonik ve karstik etkenlerle oluşan göllerin yer aldığı Göller Yöresi bulunmaktadır. Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Acıgöl, Suğla, Söğüt, Salda, Elmalı ve Kovada gölleri bulunur. Eğirdir Gölü tatlı su gölüdür. Bunun nedeni fazla sularını yer altından Aksu'ya ve dolayısıyla Akdeniz'e boşaltmasıdır. Bu göllerden Suğla Gölü, zaman zaman kuruyacak derecede su kaybına uğrar.

  Doğuda Hatay yöresindeki Amik Gölü de, Asi nehrinin taşkınlarının bataklık şeklinde olduğu bir göldür. Bu alan akarsuların getirdiği alüvyonlarla büyük ölçüde dolmuştur
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Akdeniz Bölgesi'nde Bulunan Akarsular Ve Göller

  Reklam  Akdeniz bölgesinde Asi, Seyhan, Ceyhan, Göksu, Manavgat, Aksu ve Dalaman nehirleri bulunmaktadır.Bunun yanı sıra Beyşehir ve Eğirdir gölü olmak üzere göller yöresi adı verilen yerde bir çok göl ve göletler bulunur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
Akdeniz Bölgesinde yer alan Akarsu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi