Adana Saat Kulesi Büyük Saat Kulesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Adana Saat Kulesi Büyük Saat Kulesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÆSiя
  Özel Üye
  Reklam

  Adana Saat Kulesi Büyük Saat Kulesi

  Reklam  Adana Saat Kulesi Büyük Saat Kulesi

  Forum Alev
  Adana Saat Kulesi  Büyük Saat Kulesi

  Adana Ulu Cami mahallesi'nde Hükümet Caddesi uzerindedir. Saat Kulesi'nin üzerinde kitabesi olmamakla beraber Adana Valisi Abidin Paşa tarafından 1882 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda, Belediye Reisi Hacı Yunus Ağa'nın da Saat Kulesi'nin yapımında emeği geçmiştir. Adana'nın Fransızların işgali sırasında, Saat Kulesi Ermeniler tarafından tahrip edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra 1925'te saatinin makinaları Almanya'dan getirtilerek yerine yerleştirilmiştir.

  Saat Kulesi kre prizma şeklinde olup 35 m. yüksekliğindedir. Halk arasındaki söylentiye göre bir o kadar yüksekliği de toprağın altındadır. Kulenin içerisinde hem yukarıya, hem de toprak altına inen bir merdiveni bulunmaktadır. Kulenin üzerinde baldaken şeklinde bir köşk olup, bunun dört tarafına saatin kadranları yerleştirilmiştir. yapıldığı dönemin şairlerinden fani Efendi bu kule ile ilgili bir dörtlük düşürmüştür:

  "Bir muazzam eserdir ki misli yok, naziri yok
  Zahiren saat çalar, manen hükümet seslenir.
  Ol Abidine eyler dua;
  Çünkü, andan ruz-u şeb vakt-i ibadet seslenir".

  Fani Efendi bu dörtlük ile her yarım saat ve tam saatte çalan saate göre, dairelerin ve resmi görevlilerin işe başlayıp bitirdiklerini anlatmak istemiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Adana Saat Kulesi Büyük Saat Kulesi

  Reklam  Adana 'da bulunan iki saat kulesinden büyük olanıdır.Adana simgelerinden biridir.Yapımı yaklaşık 1882 yıllarına denk gelmektedir.Merkezi bir yerde bulunmaktadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi