Burdur ili yöresel halk oyunları

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Akdeniz Bölgesi Bölümünden Burdur ili yöresel halk oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Burdur ili yöresel halk oyunları

  Reklam  Burdur ili yöresel halk oyunları

  Forum Alev
  1 - Teke Zortlatması:

  Halk oyunlarımız, İnsan - doğa ilişkilerini konu almakta olup, teke zortlatması, tekenin yani erkek keçinin hareketlerini anlatmaktadır. Dirmilcikten gider yaylanın yolu, Ak Fasülle oldu mu, İlimonum Sulandı, Eli Elekli Gelin gibi 9/16'lık ölçüyle çalınıp, hızlı oyunlar olup, başlıca figürler: tekil yürüme, çiftli yürüme, tekil dönme, çiftli dönme, tam dönme ve dönmedir.

  2 - Teke Zeybeği:

  9/8'lik ölçüyle çalınan en hızlı zeybek türü olup; Sarı Zeybek, Şu Dirmilin Çalgısı, Haymanalı, Kozağaç Zeybeği gibi çok değişik ezgileri vardır.

  Teke Zeybeğinde başlıca figürler:

  Çiftli yürüme, tekil yürüme, dönme, çökme ve dönerek çökmeden oluşur. Erkek ve kadınların kolları birbirinden farklıdır.

  3 - Serenler Zeybeği:

  9/8'lik ölçüyle oynanan bir kesinti zeybeğidir. Eğer söz söyleniyorsa oynananlar gezelemektedirler. Söz bitince oyun kısmı başlar. Teke zeybeklerinden biraz daha yavaş oynanmakla birlikte oldukça zor ve değişik figürleri vardır.

  4 - Alyazma Zeybeği:

  9/4'lük ölçü ile oynanır. Serenler zeybeğinden daha çok ağırdır. Kesinti zeybeği olup, söz söylenirken müzik ritmine uygun olarak gezeleme yapılmakta, söz bitince de oyuna girilmektedir.

  5 - Avşar Zeybeği:

  9/4'lük ölçü ile oynanır. Yörede çok sevilen ağır zeybeklerdendir.

  6 - Kezban Yenge:

  Sözlü olarak hızlı şekilde, baştan sona, sağ ayak tabanı üstünde hafifce alçalıp, sol ayak burnu üzerinde yükselerek, oynanan bir kadın oyunudur. Kollar, sürekli olarak, dirsekten aşağı yukarı hareket ettirilir.

  7 - İğdem Düştü:

  9/8'lik ölçü ile oynanan sözlü kadın zeybeğidir. Oyun, erkek zeybekler kadar heybetli olmamakla birlikte, yine de kendine özgü bir tavırla oynanır.

  8 - Gabardıç (Kaba Ardıç):

  2/4'lük ölçüyle kadınlar ve erkekler tarafından oynanan sözlü bir oyundur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Burdur ili yöresel halk oyunları

  Reklam  Burdur ili halk oyunları Akdeniz ve iç Anadolu bölgesi özellikleri taşımaktadır.Özellikle teke zortlatması çok ünlüdür.Bölgeye has bir çok folklör ve halk oyunları mevcuttur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi