Beyaz dolgu - Işınlı Dolgu - Estetik Dolgu Sistemleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Beyaz dolgu - Işınlı Dolgu - Estetik Dolgu Sistemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Beyaz dolgu - Işınlı Dolgu - Estetik Dolgu Sistemleri

  Reklam  Beyaz dolgu - Işınlı Dolgu - Estetik Dolgu Sistemleri

  Forum Alev
  Dişler çürüdüğünde eskiden beri yapılan gri dolguların ( amalgam dolguların) yerini adeziv dişhekimliğinin gelişmesiyle beyaz dolgular almıştır. Bunlar çeşitli doğal diş renklerinde mevcut olup, hatta yakın zamanda dişin her tabakasının (mine-dentin) rengini de verebilen kompozit sistemler piyasaya çıkmıştır. Bu avantajlarının yanında kompozit dolgular adezyon teknolojisinin gelişmesinden dolayı daha küçük kaviteler açılarak yapılmaktadır,yani dişi daha fazla korumayı ve en az diş kaybını sağlar. Kompozit dolgular estetiğin ön plana çıktığı durumlarda gri dolgunun( amalgam) yerini almıştır.

  Lazer ışıklı dolgudan ne farkı vardır?

  Aslında halk arasında diş hekimlerinin yanlış bilgilendirmesiyle oluşan lazer dolgu diye tabir edilen dolgular bunlardır. Burada dolgunun sertleştirmesi için kullanılan mavi ışık, lazer ışığı denilerek yanlış bir bilgilendirilme yapılmaktadır.  Kompozit dolgularda zamanla renk değişimi olur mu?

  Mikro ve nano dolduruculu dolgularda, yeni sistem kompozit dolgularda bunlar minimuma indirilmiştir. Kendi doğal dişiniz sigara,çay,kahve,kola vs... ile ne kadar lekeleniyorsa bunlar da da o kadar renklenme görülür ,yüzey pürüzlülüğünün cilalama ile en aza indirilmesi sayesinde lekelenmeye direnç artmaktadır,bunun dışında rutin yapılan kontrollerde lekeler giderilebilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Beyaz dolgu - Işınlı Dolgu - Estetik Dolgu Sistemleri

  Reklam  Estetik açıdan dişlerin tedavisinde gelişimler çok fazla olmaktadır.Lazer dolguların yapılması ile dişlerin kendi renginde dolgular yapılabilmektedir.Bu dolgular da dişten farksız olmaktadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi